Az Európai Unió Külügyek Tanácsa pénteken korlátozó intézkedéseket vezetett be az Ukrajna területi egységét, önállóságát és függetlenségét aláásó vagy fenyegető cselekményekért felelős két személlyel és négy vállalattal szemben egyebek mellett az uniós szankciók megkerülése és az orosz kormány anyagi támogatása miatt.
Az idei orosz gabonatermés 2021 óta a legalacsonyabb lehet - áll a SovEcon, a mezőgazdasági piacok tanulmányozására szakosodott orosz gazdaságkutató cég szerdán ismertetett jelentésében.
Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) elemzőház közzétette a szokásos jelentését az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeiről. Ezúttal a Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter távozásának okairól írtak.
A több mint két éve tartó orosz-ukrán háború igazi gordiuszi csomójává vált Oroszország olajkitermelése és értékesítése. Az ebből befolyó bevételeket már Ukrajna szövetségesei, a G7-ek is igyekeztek korlátozni, kisebb-nagyobb sikerrel, ugyanakkor Oroszországnak továbbra is van értékesítési potenciálja, ebből fakadóan pedig képes a háborús gépezetét is finanszírozni. Kijev pedig úgy döntött, ha a Nyugat nem, akkor ők lépnek, és dróntámadások segítségével korlátozzák az ország kitermelését. Ez a lépés, amely az olajár megugrása miatt globális következményekkel járhat, azonban kiváltotta az Egyesült Államok heves tiltakozását.
Több mint 500 magánszemély és vállalat ellen készül szankciókat bevezetni az Egyesült Államok kormánya Alekszej Navalnij ellenzéki politikus halála miatt – írja a CNN.
Szinte semmi esélye nincs annak, hogy középtávon megtámadja Oroszország Európát, hiszen nincsenek meg a kellő erőforrások Moszkvában ahhoz, hogy egy győzelemhez szükséges méretű hadsereget létrehozzon és fenntartson az orosz politikai vezetés – írja a Telegraphon megjelent véleménycikkében Andrew Lilico brit közgazdász.
A brit védelmi minisztérium csütörtökön is közzétette hírszerzési jelentését, ezúttal az orosz gazdaság állapotáról.
Az orosz gazdaságot tavaly összeomlás fenyegette, miután az ukrajnai háború elindítása után szankciókat vezettek be ellene, de ezt az orosz kormánynak sikerült megakadályoznia, sőt növekedést elindítania – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 tévécsatorna vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című vasárnapi műsorában.
Az Egyesült Államok felrobbanttatta az Északi Áramlat gázvezetékeket, katonai és biológiai kísérletek terepévé tette Ukrajnát, és felkészítette az Oroszország elleni harci cselekményekre - jelentette ki Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára egy tomszki kihelyezett tanácskozáson.
A nyugati közvélemény összeomlást, a független közgazdászok két számjegyű visszaesést vártak Oroszországban a nyugati szankciók bevezetése után. Hamar kiderült, hogy egyik várakozás sem teljesül, de arra alighanem még az oroszok sem számítottak, hogy nemcsak az összeomlás marad el, hanem a tartós recesszió is: jövőre az orosz gazdaság teljesítménye már elérheti a háború előtti szintet. Oroszország meglepően ellenálló, de a kiváló teljesítmény nem felfoghatatlan, a GDP-növekedés helyreállása mögött jól azonosítható okok vannak. Ezek az okok arra is rámutatnak, hogy a növekedés fenntarthatósága legalábbis kérdéses, és az is egyértelmű, hogy a kedvező adatok ellenére az orosz kilátások továbbra sem jók. A stabilitási problémák már jelentkeztek is, és láthatóan aggasztják az orosz gazdaságpolitikai vezetést.
Az Oroszországban működő nyugati vállalatok pénzügyi kényszerzubbonyba kerültek, mivel a Kreml továbbra is blokkolja, hogy hozzáférjenek több milliárd dollárnyi nyereségükhöz. A Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE) által összeállított adatok szerint a tengerentúli vállalatok által 2022-re bejelentett 20 milliárd dolláros oroszországi profitból mintegy 18 milliárd dollárnyit bukhatnak el - számolt be a Financial Times.
Ukrajna megszállása óta a nyilvánosságban időről időre felvetődik az orosz szakemberek elvándorlásának témája. Bár mindez nehezen számszerűsíthető, digitális nyomkövetési adatok felhasználásával mégis megbecsülhetjük az orosz értelmiség eltűnésének mértékét. Módszerünk szerint 2022 őszéig az IT szakemberek 11 százaléka emigrált, de ez az adat inkább az alsó határát jelentheti a valós elvándorlásnak: úgy véljük akár egyharmaduk is elhagyhatta az országot. Az adatok alapján azt is megfigyelhetjük, hogy az emigrált szakemberek sokkal produktívabbak és együttműködőbbek, illetve információt kaphatunk arról is, hogy milyen célpontokat részesítenek előnyben.
Friss tanulmányt adott ki az ECFR európai agytröszt az orosz elit hozzáállásáról a Wagner-lázadását követően. Az elemzés során több magasrangú vezetőt kérdeztek, és meglepő eredmények jöttek ki. Ameddig a Jevgenyij Prigozsin lázadóvezér vezette felkelést követően eluralkodott a pánik, addig néhány héttel az eseményeket követően már komoly pozitív hozadékot vár az elit a konszolidációból.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) készített átfogó jelentést az oroszok által megszállt ukrán területeken működő vállalatokról. A dokumentum végigveszi az orosz hatalomátvétel lépéseit az ukrán cégekben, és az átalakulás utáni eredményeket - írja a Wall Street Journal.
Hatnapos munkahetet javasolt az Avanti Vállalkozók Szövetsége az Üzleti Patriotizmus Fejlesztéséért Egyesület Anton Kotjakovnak, orosz munkaügyi minisztérium vezetőjének - írja az Izvesztyija.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy a már sokat taglalt tavaszi hadjárat része-e, hogy Ukrajna a hétvégén átkelt a Dnyeper folyón. E mellett arról is beszéltünk, hogy milyen tényezők befolyásolják most a legnagyobb mértékben az ukránok háborús erőfeszítéseit. A témáról Huszák Dánielt, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzőjét kérdeztük. Műsorunk második részében az orosz gazdaság 2022-es évéről volt szó, a viszonylag kielégítő headline adatok mögött ugyanis bőven húzódnak aggasztó jelek. A témával kapcsolatban Zsoldos Ákos, lapunk makrogazdasági elemzője volt a vendégünk.
Az utasok állítólag hat óra késéssel jutottak el Párizsba.
Donald Trump jövőbeli kormányát figyelmeztette Moszkva.
A védelmi minisztérium közölt információkat a fejleményekről.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?